Az illegális dohánykereskedelem elleni küzdelem terén az idei évben komoly előrelépések történtek. Ezek az eredmények nemcsak a dohánypiac legális szereplői (így a Continental Dohányipari Csoport) számára jelentenek reményt, hanem az egész társadalom javára is válhatnak, hiszen a feketepiac visszaszorítása közvetlenül enyhítheti a közegészségügyi problémákat.

A dohánytermékek illegális kereskedelme jelentős adóbevétel-kiesést eredményez, miközben ellehetetleníti a szabályosan működő vállalkozásokat. Az elmúlt év során a NAV több illegális cigarettagyárat és raktárhálózatot számolt fel, rekordmennyiségű lefoglalással: közel 75 millió szál cigarettát és 95 tonna vágott fogyasztási dohányt sikerült eltávolítani a feketepiacról. Az összes lefoglalt dohánytermék együttes mennyisége meghaladta a 118 millió szál cigarettát és a 119,6 tonna dohányt.

Demeter Tamás, a NAV bűnügyi és rendészeti elnökhelyettese kiemelte, hogy 2024-ben már három illegális cigarettagyár felszámolása is megtörtént – míg korábban évente legfeljebb egy-két hasonló eset fordult elő. A piaci visszajelzések is azt mutatják, hogy a NAV fellépésének köszönhetően csökkent az illegális cigaretta elérhetősége Magyarországon.

A hatóságok nemcsak a nagyüzemi gyártókapacitásokat számolták fel, hanem több alkalommal házi dohánygyártással foglalkozó tevékenységet is lelepleztek, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyékben. Ezekben az esetekben a helyi elkövetők saját gépekkel – például házi aprítókkal, mérlegekkel és csomagológépekkel – állították elő a dohánytermékeket.

A cigarettacsempészet továbbra is komoly kihívást jelent. A zöldhatáron gyakran buknak le olyan járművek, amelyeket kifejezetten csempészésre alakítottak át – például dupla alvázzal vagy titkos rekeszekkel a karosszéria különböző részein. A bűnözők azonban nem állnak meg itt: egyre gyakoribb a drónos cigarettacsempészet is. Az ukrán határ mentén már merev szárnyú drónokat is alkalmaznak, amelyek akár 300 doboz cigarettát képesek átszállítani.

Fontos hangsúlyozni, hogy az illegális dohánytermékek nemcsak gazdasági, hanem súlyos egészségügyi kockázatot is jelentenek. Ezek előállítása teljesen ellenőrizetlen körülmények között történik, a higiéniai feltételek sokszor katasztrofálisak. A feketepiacon forgalmazott termékek minősége nem garantált, és gyakran tartalmazhatnak egészségkárosító anyagokat. A vevők nemcsak saját egészségüket veszélyeztetik, hanem közvetve a szervezett bűnözést és akár terrorizmust is finanszírozhatják.

A sikeres küzdelem kulcsa az iparági szereplők és a hatóságok közötti szorosabb együttműködés. Az adópolitikának is figyelembe kell venni a dohánytermékek fogyasztói keresletét és a vásárlóerőt, mivel a túl gyors adóemelések az illegális piac erősödését okozhatják. Emellett fontos a szigorúbb szabályozás az új generációs dohánytermékek, például az eldobható e-cigaretták esetében. Az iparági szereplők, mint a Continental Dohányipari Csoport, is részt vesznek a feketepiac elleni küzdelemben, és különféle szakmai programokkal próbálnak segíteni a legális kereskedelem védelmében.