Az elmúlt évek költségszint-növekedését ellensúlyozandó, 50 százalékos emelést eszközölt a dohány felvásárlási alapárára vonatkozóan a Continental Dohányipari Csoporthoz tartozó DOFER Dohányfermentáló Zrt. A lépés fontos mérföldkő a hazai dohánytermesztés csökkenésének megállítását tekintve. Eredménye már most, a szerződéskötések időszakának lezárulását megelőzően is érzékelhető, hiszen a szerződtetett területek növekedésnek indultak a társaság által a tavalyi évben lekötött összterülethez képest.
A magyarországi dohánytermesztés az utóbbi években jelentős kihívásokkal küzdött, amely mind a szerződtetett dohánytermő területek mennyiségében, mind a betakarítási- és a dohányfelvásárlási időszak eredményeiben megjelent. A visszaesés elsősorban az energiaárak és az egyéb költségek növekedésének volt betudható.
A tendencia ellensúlyozása érdekében, a jelenleg is zajló szerződéskötési-időszakot megelőzően, a Continental Dohányipari Csoporthoz tartozó, a hazai dohánytermesztés mintegy harmadáért felelős DOFER Dohányfermentáló Zrt. 50 százalékkal emelte a dohány 2023-as szerződésben rögzített felvásárlási alapárát.
A lépés jelentős támogatást nyújt a hazai dohánytermelőknek, ezzel közvetetten elősegíti a hazai dohánytermesztés talpra állását és fenntartását. A szerződött dohányterületeken megtermő dohány majdani feldolgozását a szintén a Continental Dohányipari Csoporthoz tartozó, a sátoraljaújhelyi dohánygyárat tulajdonló Continental Dohányipari Zrt növekvő dohánytermék-előállítása biztosítja.
A vállalat vezérigazgatója, Füzi Csaba szerint a hazai dohánytermesztés fellendítése kritikus fontossággal bír a teljes dohányipar számára, hiszen a dohánytermesztés, magas kézimunkaerő-igénye miatt továbbra is meghatározó szerepet tölt be a kedvezőtlen termőhelyi adottsággal rendelkező termesztési körzetekben élő lakosság foglalkoztatásában, és a vidék népességmegtartó erejének fenntartásában. A Continental Dohányipari Zrt. a felvásárlási ár növelésével a dohánytermelőket, közvetetten pedig a hazai dohánytermékek jövőbeni előállítását támogatja nagymértékben.
A dohánytermesztés folyamata
A dohánytermesztési szezon év elején, a termőterületek szerződtetésével veszi kezdetét. Ezt a palántanevelési-, majd az ültetési időszak követi, jellemzően márciustól május végéig, júniustól pedig megkezdődnek a szántóföldi munkálatok, a dohánynövény ápolása, a kapálás, a növényvédelmi munkák és az öntözés. A betakarítási munkák általában, a gazdaságok méretétől, munkaerő kapacitásától függően, szeptember-október hónapokban fejeződnek be.