A betakarítás során a dohányleveleket az érési sorrendnek megfelelően, törési övezetek szerint kell letörni. Először a növény alsó törési övezetébe tartozó levelek (aljlevelek), majd a középső levélszintek levelei (alsó és felső anyalevelek), végül pedig a legfelső levelek (hegylevelek) érnek meg.
Magyarországon a dohány betakarítást túlnyomó részben kézzel végzik. A kézi törés a dohánytermesztés egyik legmunkaigényesebb munkafolyamata. Ennek kiváltására a világ fejlettebb országaiban, így több európai országban is elterjedőben van a gépi betakarítás.
A dohánytermesztési technológia meghatározó eleme a dohányszárítás. Célja a dohánytípus jellegének és a felhasználó igényeinek megfelelő minőség kialakítása, valamint a dohány minőségromlás nélküli eltarthatóságának a biztosítása a feldolgozásig.
A Magyarországon termesztett két dohánytípus szárítása alapjaiban eltérő módon történik. A Virginia típusú dohányt mesterséges úton, szárítókamrákban szárítják, a Burley dohányt pedig természetes úton, levegőn. A kétféle szárítási mód között a hőmérsékletben, légnedvesség tartalomban és a szárítás időtartamában van jelentős különbség.
A Burley típusnál kétféle szárítási technológiát –hagyományos fűzős, illetve töves szárítás- alkalmaznak a termelők.
A hagyományos technológia során a letört leveleket felfűzzük, fonjuk, vagy zsinegre varrjuk, majd a dohánypórékat a szárítópajtákban lévő tartógerendákra kötjük fel.
Töves szárítás esetén a teljes növényt fából készített, vagy kettős hasznosítású fóliasátrakban elhelyezett szárítószerkezetekre akasztjuk fel.
A betakarítási munkák általában a gazdaságok méretétől, munkaerő kapacitásától függően szeptember-október hónapokban fejeződnek be.